2008 yılında başladığımız ve 18 dönemdir kesintisiz olarak devam eden bir eğitim faaliyeti olan Siyaset Akademisi, AK Parti Genel Merkezi’nin teşkilatlarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik en önemli çalışmalarından biri halini almıştır.

 

AK Parti iktidara geldiğinden bugüne dek, siyasetin çıtasını daha yukarılara çıkarmayı, ilkeli, demokratik ve şeffaf bir siyaset anlayışıyla hareket etmeyi temel gayeleri olarak benimsemiştir. Her daim bu hassasiyetlerle siyaset yapmayı hedef edinen partimiz bunu tüm teşkilatlarımıza ve toplumumuza yaymayı da bir görev olarak kabul etmektedir. Bu amaçla kurulan Siyaset Akademisi, teoriyi ve pratiği bir arada işleyerek; siyaset, sosyoloji, iletişim, ekonomi, dış politika gibi temel alanlarda akademisyenler ve tecrübeli siyasetçilerimiz aracılığıyla, katılımcıların entelektüel seviyelerine katkıda bulunmayı, onların zihninde yeni ufuklar açabilmeyi ve bu alanlarda bir perspektif çizebilmeyi amaçlamaktadır.

 

Bugün siyaset anlayışı ve yetiştirdiği siyasetçiler açısından eğerlendirdiğimizde “AK Parti bir ekoldür, bir okuldur” gibi mottoları ortaya koyabiliyorsak; bunu oluşturan en önemli elementlerden birisi de Siyaset Akademisi’dir. 2008’den bu yana on binlerce kişi Siyaset Akademisi’nde eğitim görmüştür. Bu kişiler arasında siyasetin en üst noktasında görev almış ve almaya devam eden milletvekilleri, il başkanları, genel başkan yardımcıları ve belediye başkanları bulunmaktadır.

 

Siyaset Akademisi’nin 2008 yılında, Genel Başkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ortaya çıkmıştır. O günden itibaren, 18 dönem düzenlediğimiz Siyaset Akademisi eğitimlerine, sadece parti teşkilatlarımız tarafından değil, ülkemizin dört bir yanındaki tüm vatandaşlarımızdan yoğun bir teveccüh gösterildi. Bu süreç içerisinde, yaklaşık 75 bin katılımcı bu eğitimlere katılmış ve 30 bin katılımcı, başarı sertifikası almaya hak kazanmıştır.

 

19. Dönemini gerçekleştireceğimiz siyaset akademisi; 38 ilde açılacak ve haftada 2 saat olmak üzere 8 hafta devam edecek olup, 4 saatlik online eğitim dersleri ile beraber toplam 20 saatlik bir eğitim programı olacaktır.

 

Yeni dönem Siyaset Akademisi Eğitim programımızın vatandaşlarımız, ülkemiz ve partimiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, programımıza katılan tüm teşkilat mensuplarımıza ve vatandaşlarımıza başarılar diliyorum.

AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı

İzmir Milletvekili

Av. Hamza Dağ