AK PARTİ TEŞKİLAT AKADEMİSİNDE

SAĞLIK AÇISINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

 1. Eğitime katılacaklardan, ateş, soğuk algınlığı, solunum ve öksürük, kronik hastalığı olan ve belirli yaşın üzerindeki (65 yaş üstü) teşkilat mensuplarımızın zorunlu olmadıkça eğitimlere katılmamalıdır.
 2. Eğitimlerde kullanılacak tüm ekipmanlar ve alanlar; sandalye, kürsü, oy kabinleri gibi elle temasın olacağı tüm yüzeyler dezenfekte edilmeli ve havalandırılmalıdır.
 3. Eğitim alanındaki lavabo, tuvalet gibi alanlar sık sık temizlenmelidir.
 4. Eğitimde görev alan tüm ekip arkadaşlarımızın kurallara uygun tıbbi maske takması, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirmesi sağlanmalıdır. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.
 5. Eğitim yerlerinin girişine ve görünür yerlere uyulması gereken kuralları açıklayan bilgilendirme afişleri asılmalıdır.
 6. Salona davetliler alınırken kolonya ikram edilmelidir.
 7. Girişte ateş ölçümü yapılmalıdır. Ateşi 38 ℃’den yüksek olanlar içeri alınmamalı, sağlık kuruluşuna gitmesi istenmelidir.
 8. Eğitim yerlerinin girişinde katılımcılar, alkol bazlı el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya ile ellerini temizlemelidir. Maskesi olmayanlar için maske bulundurulmalıdır.
 9. Üst araması yapılacaksa 1 metreden daha az bir mesafede yakın temas olasılığı oluşacağı için aşağıdaki kişisel koruyucu ekipmanların kullanılması sağlanmalıdır. Bunlar; tıbbi maske ve gözlük/yüz koruyucudur. Bu ekipmanlar kişiye özeldir. Vücut salgılarıyla gözle görülür bir kirlenme olasılığı yoksa eldiven kullanılmamalıdır. El hijyeni sağlanmalıdır.
 10. Eğitim öncesi hazirun listesi için imza alınırken, organizasyonun sosyal mesafeye uyulacak şekilde yapılması, gerek görülürse durulacak yerlerin işaretlenmesi sağlanmalıdır.
 11. Oturma düzeninde yan yana yerleştirilen sandalyeler, arasında en az 90 cm olacak şekilde düzenlenmelidir.
 12. Konuşmaların yapılacağı kürsü her konuşmacıdan sonra temizlenmelidir.
 13. Maskelerini çıkaranlara çöpe atmaları için uyarılarda bulunulmalı yerlerde sağlığa zararlı bir görüntü vermesinin önüne geçilmelidir. Kullanılan maskelerin rasgele atılmaması, uygun çöp kutularında toplanması, tıbbi atık gibi değerlendirilmesi ve imhası sağlanmalıdır.
 14. Eğitimlerde görevlilere ve teşkilat mensuplarına kapalı paket kumanya şeklinde yemekler verilmelidir. Kalabalık ve toplu şekilde yemek yenmemesine dikkat edilmelidir.